Objawy i metody korekty stożka rogówki

Po więcej informacji o leczeniu stożka rogówki Kraków kliknij w to miejsce.

Stożek rogówki to schorzenie, które w znacznym stopniu utrudnia życie – obniża jakość widzenia i może być przyczyną innych chorób oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednakże sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie ogniskuje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, niemniej jednak posiada mnóstwo receptorów bólu. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje także podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie choroba jest niwelowana za pomocą soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jednak nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem różnorodnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie miopii albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]