Czy można się uniknąć konieczności korzystania z okularów przy krótkowzroczności?? Tak, ponieważ przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się niepotrzebne, gdy postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda wypłaszczenia kształtu rogówki
Wady wzroku takie jak astygmatyzm czy krótkowzroczność są problematyczne i potrafią zauważalnie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć przy użyciu lasera, niemniej jednak spory odsetek osób rezygnuje z zabiegu tego rodzaju ze strachu przed ingerencją lasera lub wprost z powodów braku środków finansowych. Nie oznacza to natomiast, że są one na zawsze skazane na noszenie okularów i doświadczanie nieustannego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i spowolnić jej rozwój poprzez ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, a – przede wszystkim – skuteczną metodę, która polega na korekcie kształtu rogówki w czasie snu. Jak to działa? Kiedy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę przez właściwe jej spłaszczenie w następstwie czego likwidują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest dostrzegalny nierzadko już na następny dzień po ich pierwszym użyciu. Wypada jednak uwydatnić, iż nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy cyklicznym noszeniu z ortosoczewek i, naturalnie, dokładnym przestrzeganiu wskazówek lekarza prowadzącego, ponieważ w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Zmiana kształtu rogówki przez otrokorekcję jest pod każdym względem odwracalna – po rezygnacji z zakładania szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swego pierwotnego kształtu.
Kto może poddać się metodzie ortokorekcji?
Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają ludzie w różnym wieku, również kilkulatkowie. Całe szczęście soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednakże wiedzieć, iż ortokorekcja nie jest możliwa przy wadzie przekraczającej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, w związku z tym soczewki stosowane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku oraz przygotowaniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to m.in. uraz oka oraz choroby autoimmunologiczne.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]