wisiorki, wisiorki srebrne, zawieszki srebrne

Srebrne wisiorki

Srebro to jeden z najchętniej wybieranych przez złotników materiałów. Nie powinno to zaskakiwać – jest miękkie, doskonale się prezentuje i cechuje je ciekawy połysk. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak odpowiedniej ochrony – surowiec ten jest naprawdę delikatny, w związku z czym łatwo go zarysować. W jaki sposób zatem troszczyć się o wykonaną ze srebra biżuterię?

Silne środki myjące źle działają na wisiorki srebrne

Silne środki myjące dla wyprodukowanej ze srebra biżuterii bywają zabójcze. Przez nie surowiec może odbarwiać się oraz pokrywać się osadem. Nie należy zatem wykorzystywać ich w celu pielęgnacji biżuterii, a podczas mycia naczyń koniecznie powinniśmy zdjąć noszone wisiorki srebrne i bransoletki.

W czym przechowywać wisiorki srebrne?

Wisiorki srebrne należy chronić również wtedy, kiedy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania należy stosować pudełka wykładane od środka miękkim materiałem – unikniemy tak uszkodzenia. Srebro nie najlepiej znosi również kontakt z wodą i słońcem, które mogą powodować, że wyblaknie lub się odkształci. Zanim schowamy parę ozdób do szkatułki, musimy przed tym owinąć je delikatną szmatką albo wrzucić do foliowego worka.

Co uratuje wisiorki srebrne?

Do pielęgnowania srebra powinniśmy wykorzystać letnią wodę z dodatkiem soli, która świetnie usuwa powstający na powierzchni tego materiału nalot. Poza tym odpowiednie będą także wódka, białko jaja i specjalne preparaty. Do czyszczenia srebrnych ozdób powinniśmy korzystać z miękkich szmatek – twarde mogą uszkodzić powierzchnię.