Przetwory ekologiczne – zdrowa, naturalna żywność

Na artmankiszonki.pl odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o przetworach ekologicznych.

Od szybkiego rozwoju branży spożywczej, który rozpoczął się na początku zeszłego stulecia, produkty jedzone przez nas na co dzień zaczęto standardowo wypełniać rozmaitymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Lecz razem z dojrzewającą świadomością odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć konsekwencje dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni towarów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność eko – rośliny kultywowane z zachowaniem najważniejszych reguł rolnictwa ekologicznego

Aby dany wyrób oferowany w Polsce mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej wytworzone muszą uzyskać konkretne certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego laboratoria. Podstawowym jednak atrybutem spożywczych produktów eko jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce hodowano z zachowaniem wszystkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie używali syntetycznych nawozów ani pestycydów mogących niekorzystnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe lub powodują zakwaszenie gleby, a opryski upraw silnymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych owadów. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy warzywa i owoce mają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych szkodliwych substancji przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Jak winna być oznakowana zdrowa żywność?

Przetwory eko podlegają stałemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym też podczas magazynowania i przewozu. Co kluczowe, jeśli artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca oprócz typowych informacji między innymi o wadze netto, miejscu produkcji składników, wartościach odżywczych, terminie trwałości oraz warunkach przechowywania, musi także obligatoryjnie podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej ten artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt liścia. Wypatrując ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać wnikliwie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie informację o przyznanych certyfikatach.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]