Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Więcej szczegółów o obrączkach Kraków.

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewiele osób wie jednak, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później. I choć uprzednio bywały sytuacje, iż wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Turcji, w Kanadzie, w Czechach albo w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy podług starych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek razem, jednakże obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna finansować ich kupna, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – wygraweruj imiona małżonka, datę ślubu lub cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się przeważnie platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla małżonków cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]