Jeśli chcesz zamówić banknoty kolekcjonerskie NBP, powinieneś odwiedzić tę stronę.
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jedną z pierwszych myśli obok zbierania znaczków czy orderów jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych notgeldów.
Banknoty – od stuleci zachwycają drobiazgowym wzornictwem
Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – na Starym Kontynencie. Pierwsza ich wersja, zbliżona w w swoim przeznaczeniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu w czasie władzy Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Papierowe banknoty w formie jaką znamy dzisiaj formowały się z kolei od VII do XII w. w czasie rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, gdyż zwalniały ich od konieczności podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w formie monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o papierowej walucie z historii znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, lecz w państwach europejskich zaczęto ich używać powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat ten sposób płatności zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest usuwana na boczny tor przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko posiadają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od dziesięcioleci wszak wzbudzają podziw drobiazgowym wzornictwem.
Polskie banknoty kolekcjonerskie – zabezpieczenia i motywy
Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak nimizmatycy, gromadzą głównie banknoty obiegowe z różnych państw świata. Są one bardzo łatwo osiągalne, chociaż ich cena może być ogromna – wszystko zależne jest od ich kondycji oraz roku emisji. Oddzielnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w limitowanym nakładzie, najczęściej celem upamiętnienia ważnych zdarzeń bądź zasłużonych osobistości ze świata kultury, nauki i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (wyjątkowy banknot o nominale 19 zł) czy 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Co interesujące, poza cudowną szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. znaki wodne, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i recto-verso.
Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]