Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania kierowców Bielsko - więcej szczegółów o tych usługach.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]