System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

System rozliczeń SWIFT. Więcej szczegółów na https://tinyurl.com/ya4xvqv8.

Mimo, iż praktycznie regularnie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Co jest więc największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie kraje na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]