Na czym polega mass collect?

Mass collect – usługa nie tylko dla dużych firm

Mass collect to usługa, która opiera się na identyfikacji płatności masowych. Przybliżamy pokrótce, jak działa mass collect i jak ułatwia organizację dużym i małym firmom.

Mass collect – gdzie sprawdzi się ta opcja?

Działanie mass collect jest właściwie stosunkowo proste. Polega na przypisaniu wszystkim kontrahentom unikalnego numeru rachunku, który staje się równocześnie ich ID. Takie podejście jest użyteczne wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest duża ilość kontrahentów, a więc na przykład na uczelniach wyższych, w firmach telekomunikacyjnych, jak również wszystkich działalnościach, gdzie wprowadzone jest płatności abonenckie (między innymi w klubach fitness). Opłaty przesyłane w usłudze mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie przypisanie kontrahentom indywidualnych numerów rachunków pozwala na ich sprawniejsze zdefiniowanie, bez względu na to, jakim sposobem wykonali oni wpłatę (standardowy przelew, przelew pocztowy lub przelew z karty). Wykorzystanie mass collect łączy się też z szybszym księgowaniem wpłat niż podczas księgowania ręcznego, a jednocześnie wyeliminowaniem prawdopodobnych omyłek nierzadko przydarzających w czasie tej czynności.

Łatwiejsze kontrolowanie przychodzących należności – o zaletach mass collect

Chociaż usługa mass collect nie jest obecnie proponowana w większości banków (posiadają ją między innymi część banków spółdzielczych i BNP Paribas) wypada zastanowić się nad jej zastosowaniem w przedsiębiorstwie, również takim, które miesięcznie wystawia poniżej setki dokumentów księgowych. Zastosowanie mass collect niesie ze sobą bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, możliwość połączenia z platformą finansowo–księgową (a co za tym idzie łatwiejsze kontrolowanie przychodzących opłat) czy integracja z aplikacjami Finance Automation. Taką polską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Umożliwia ona nie tylko połączenie z usługą mass collect banku, ale posiada także funkcję wysyłania notyfikacji o zbliżających się płatnościach oraz windykacji, co w ciągu kilku miesięcy skutkuje wzrostem terminowości u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]