Kurs franka szwajcarskiego – gdzie szukać aktualnych informacji?

Jeżeli jesteś zainteresowany kursem franka, koniecznie kliknij tutaj.

O franku Polacy wiedzą niedużo, zasadniczo raptem tyle, że to waluta, w której mnóstwo rodzin wzięło kilka lat wstecz kredyty, które w tym momencie spłacają z trudem. Tymczasem historia franka jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie

Oczywiście, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi euro, funta szterlinga i dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut we współczesnym świecie. Lecz nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił liczne miejscowe waluty, które wcześniej były wybijane w różnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej ogromnej stabilności, stawiając opór m.in. sporym zawirowaniom w latach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Niewiele osób wie, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z najładniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką pionową orientacją grafiki i zachwycającymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Alberto Giacomettiego, Jacoba Burckhardta czy Le Corbusiera), a nie jak zazwyczaj bywa – twarze monarchów, ministrów czy wojskowych. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, Ziemia i natura.

Aktualny kurs franka – te dane uzyskasz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, lecz jego kurs obserwują też ciekawością osoby z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w parusekundowych odstępach. Tu można także przejrzeć fluktuacje ceny franka w określonym roku. Jest to funkcja potrzebna frankowiczom czuwającym na stosowny moment, by wymienić złotówki na franki przed spłatą kolejnej części zadłużenia swoje dalsze kroki.