Kliknij tu, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości o fakturach ustrukturyzowanych.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie biznesmenom na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.
Co to są faktury ustrukturyzowane?
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla przystosowanej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę sprawia, że bez względu na to które programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znamienny krok naprzód przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez programy księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT
Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (system przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat), szybciej dostaną zwrot podatku VAT i nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Watro dodać, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, lecz musi ona być zintegrowana z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]