food pairing

Food pairing – dla miłośników kulinarnych wrażeń

Pomimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych kombinacji smakowych, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą potraw, które na pozór całkiem do siebie nie pasują, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, smacznych wyników. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Ogromne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało ewidentnie otwarcie się na inne tradycje kulinarne, jak również pojawienie się w sprzedaży nieosiągalnych przedtem w naszym kraju artykułów. Dzięki temu chociażby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem rzadko już szokuje. Ci, którzy zagustowali w takich wyjątkowych fuzjach smaków w wielu przypadkach inicjują własne próby i na własną rękę szukają jeszcze bardziej niezwykłych zestawień. Żeby te jednak przyniosły oczekiwane rezultaty, należy uprzednio zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Jeżeli chcemy, by nasze kulinarne poszukiwania rzeczywiście stały się powodem ekscytacji i pozwalały odkryć nowe smakowe doznania, należy postępować zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są zaledwie wskazówkami, których powinno się przestrzegać, by smaki mieszają się w harmonijną, chociaż nieprzeciętną całość. Dobrze zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uważane są za całkowicie do siebie niepasujące. Wszelkie zasady food pairingu są jednakże gruntownie przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie zawartości danych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, lecz również o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing szkolenie wyłącznie z wykwalifikowanym szefem kuchni

Do eksperymentów z food pairingiem konieczne są bujna wyobraźnia oraz wyczucie, jednakże to nie one będą kluczowe. W większym stopniu jest istotna znajomość ilości konkretnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi związkami. Z tej przyczyny trafnym posunięciem będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – zwłaszcza, że przekazanie niezbędnej wiedzy trwa mniej więcej kilkanaście godzin.

Dane adresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]