Węzły optyczne i inne elementy sieci

Chcesz kupić węzeł optyczny? Wejdź na www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Dzisiejsze instalacji komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z zastosowaniem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych właściwości tego kabla – szybkości transmisji informacji oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez właściwych elementów umożliwiających przekaz informacji oraz późniejsze dekodowanie. By zamontować tego typu sieć niezbędne są takie części jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania całej instalacji – pozwalają bowiem na zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, by emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi również wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich najczęściej pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet jednego gigaherca. Dla właściwego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz urządzenia przed kurzem, wodą oraz pozostałymi czynnikami – zazwyczaj zrobiona z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny jest właściwy, decydują pewne parametry. Najistotniejsze będą częstotliwości działania urządzenia oraz moc sygnału – od tego zależy wszak liczba ostatecznych abonentów, do których prześle informacje. Oprócz tego warto sprawdzić pobór energii – w ogromnej mierze rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy naprawach sieci, dobrze również zwrócić uwagę na sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeśli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]