Dużo przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których sporo czynności stałoby się cięższych, żeby działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, malutkie lub ogromne, te silniki zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, tymczasem statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, z jakich podzespołów składają się ani jak pracują te urządzenia.
Silnik elektryczny prądu stałego – osiągnięcie najlepszych inżynierów XIX w.
Zadaniem silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania uznanych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme i Michael Faraday. Silniki elektryczne DC składają się ze komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika i szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezszelestne działanie.
Gdzie stosuje się silniki DC?
Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią pociągów czy samochodów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne kupimy też naszym córkom oraz synom. Takie silniki znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ napędzają tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silników na prąd stały używają również miłośnicy elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych światowych marek.
Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]