Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Potrzebujesz motoreduktorów kątowych? Sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe zbudowane głównie z przekładni i silnika. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, więc zawsze pojawia się niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą też inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe elementy, które można bez problemu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na czasochłonne obliczenia oraz testy różnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, średnich albo niewielkich obciążeń, a także do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (AC, DC, BLDC oraz bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, spedycja lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in wirniki, linie produkcyjne, dachy ruchome czy wyciągi górskie. Szerokie zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych zestawów, które teraz mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]