Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Więcej informacji o szalunkach Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one konieczne do tego, żeby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać wykorzystywana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają łączniki, belki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Firmy na co dzień parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Nabycie wszelkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]